Lata doświadczeń w biznesie

Czego użyć do odnowienia mebli?

Czego użyć do odnowienia mebli?

Jakich narzędzi do renowacji mebli użyć? Oto kilka podpowiedzi.

Etap 1: Oczyszczanie i naprawa

1. Papier ścierny

Jeśli zamierzamy szlifować surowe drewno, wystarczy użyć papieru o gradacji 80. Grubszy papier sprawdzi się, gdy drewno posiada większe uszkodzenia. Kiedy pozbędziemy się wszelkich wgłębień, pozostałe niedoskonałości możemy zniwelować papierem o drobniejszej gradacji, zaczynając od 100, a kończąc na 180 lub 220.W przypadku, gdy usuwamy stare powłoki z mebli, możemy to zrobić zaczynając pracę z papierem o gradacji 150, na 220 kończąc.

2. Szlifierka elektryczna

Szlifierka mimośrodowa posiada okrągłą stopę i świetnie sprawdzi się przy obróbce powierzchni gładkich, wklęsłych oraz wypukłych. Szlifierka oscylacyjna natomiast ma prostokątną stopę i jest wykorzystywana przede wszystkim do dużych, płaskich powierzchni.

3. Szpachelka

Szpachelki z metalu lub tworzywa sztucznego, można nabyć w różnych rozmiarach i kształtach. Warto nabyć kilka ich rodzajów, gdyż są niezwykle pomocne przy uzupełnianiu ubytków, na przykład masą szpachlową.

Odnawianie mebli

Etap 2: Malowanie i ozdabianie

1. Pędzle

Pędzle wykonane z włosia naturalnego, najlepiej nadają się do farb rozpuszczalnikowych. Natomiast pędzle ze sztucznym włosiem, warto używać do preparatów wodorozcieńczalnych. Najgrubsze pędzle zdają egzamin przy malowaniu szorstkich powierzchni. Pędzle z gładkim włosiem, doskonale radzą sobie na powierzchniach gładkich.Pędzle szerokie, stosowane są do gładkich powierzchni. Te okrągłe sprawdzają się z kolei przy malowaniu powierzchni strukturalnych, narożników, albo gdy wykonujemy dekoracje na meblu. Najmniejsze pędzelki, zarówno płaskie, jak i okrągłe, służą natomiast do bardzo precyzyjnego malowania.

2. Wałki

Podczas malowania mebli warto stawiać na wałki o szerokości 5-12 cm. Wybierajmy raczej te z krótkim runem, ale jeśli powierzchnia jest nierówna, lepiej sprawdzą się te z dłuższym runem.

Jeśli meble zamierzamy malować farbą albo lakierem wodorozcieńczalnym najlepiej wybierać wałki wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład z pianki z powłoką welurową, która ma gładkie runo do 3 mm oraz nylonowe włosie.W przypadku stosowania farb oraz lakierów rozpuszczalnikowych, wałki muszą być odporne na działanie rozpuszczalników. Mają one bardzo małe pory oraz runo zatrzymujące powietrze. Często są to wałki wełniane, welurowe lub moherowe.

3. Taśma malarska

Taśma malarska pozwala w łatwy sposób oddzielić od siebie malowane powierzchnie, ale także zastosować szablon na meblu. Jeśli taśmę zamierzamy zdjąć od razu po wyschnięciu farby, możemy użyć tych w odcieniach żółtego. Taśmy niebieskie mogą natomiast pozostać na powierzchni dłużej.