Lata doświadczeń w biznesie

Marchew - dlaczego warto ją jeść? Wartość odżywcza, właściwości zdrowotne i zastosowanie kulinarne

Marchew - dlaczego warto ją jeść? Wartość odżywcza, właściwości zdrowotne i zastosowanie kulinarne

Marchew jest niskokalorycznym warzywem, z bogactwem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów w składzie. Ma korzystny wpływ na zdrowie. Wykorzystywana przede wszystkim w kuchni do przygotowywania surówek, potraw, deserów i koktajli.

Kilka słów o marchwi

Marchew to popularna i tania roślina okopowa, ceniona od dawna za swe wartości odżywcze i właściwości zdrowotne. Dostępne są marchewki białe, żółte i purpurowe, jednak najpopularniejsza jest marchew pomarańczowa o kruchym miąższu i charakterystycznym smaku. Zobacz ofertę marchwi w gazetka promocyjna tesco

Marchew - bogactwo witamin i minerałów

Marchew jest źródłem białka (0,93g w 100g), tłuszczu (0,24g w 100g), węglowodanów (9,58g w 100g) oraz błonnika pokarmowego (2,8g w 100g). Ten ostatni reguluje pracę przewodu pokarmowego i obniża poziom cholesterolu we krwi. Marchew to również bogactwo witamin i minerałów takich jak: witaminy z grupy B, kwas foliowy, witamina C, E, K oraz potas, cynk, magnez, wapń, fosfor, żelazo.

Witaminy w marchewce

Marchew zawdzięcza swoją barwę karotenoidom, wśród których wymienić możemy karoten – prowitaminę witaminy A. Inne barwniki to: luteina, zeaksantyna i likopen. Wszystkie one należą do przeciwutleniaczy – neutralizują niekorzystne działanie wolnych rodników, chroniąc przez rozwojem wielu chorób, m.in. układu krążenia. Marchew dzięki swojej niskokaloryczności (41 kcal w 100g) jest ceniona przez osoby będące na diecie odchudzającej

Właściwości zdrowotne i lecznicze marchwi

Marchew, poza sferą kulinarną jest również wykorzystywana w medycynie naturalnej i kosmetyce. Karotenoidy zawarte w marchwi wspomagają funkcjonowanie narządu wzroku i chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Beta karoten wzmacnia odporność organizmu – zmniejsza podatność na infekcje i przeziębiania. Marchew działa też korzystnie na skórę: opóźnia procesy starzenia się organizmu, zapobiegając powstawaniu zmarszczek, wspomaga leczenie trądziku i przyspiesza opalanie. Wykazuje działanie antynowotworowe, obniża poziom cholesterolu, wspomaga działanie układu pokarmowego.

Marchew w diecie cukrzyka - zalecana czy nie?

W diecie cukrzyka zalecana jest marchew surowa. W tej postaci ma ona niski indeks glikemiczny (30).

Zobacz nowe oferty