Lata doświadczeń w biznesie

Jak kupować na wyprzedażach?

Jak kupować na wyprzedażach?

Jak kupować na wyprzedażach by nie żałować?

1. Wyznaczyć budżet

Jeśli wybieramy się na wyprzedaż, podstawową rzeczą jest wyznaczenie budżetu. Jeśli tego nie zrobimy chwilowa radość z dokonanego zakupu może się potem przeobrazić w kłopoty i żal, że daliśmy się skusić. By kłopotów uniknąć należy przede wszystkim ustalić ile możemy wydać z oszczędności, które posiadamy. W takich wypadkach lepiej nie korzystać z kredytów lub kart kredytowych, którymi łatwo się płaci, ale potem spłacanie karty może stanowić spory problem.

2. Robić przemyślane zakupy

Decyzja o przemyślanych zakupach to przede wszystkim udzielenie sobie odpowiedzi na podstawowe pytania:

- Czy rzecz, którą chcę kupić rzeczywiście jest mi potrzebna?

- Czy chcę coś kupić tylko dlatego, że jest tanie, czy rzeczywiście tego potrzebuję?

- Czy potrzebuję tej rzeczy akurat teraz?

Udzielenie sobie odpowiedzi na powyższe pytania przyda się w chwili, kiedy widzimy coś fajnego i mamy ochotę to kupić. Często bowiem jest tak, że jakaś rzecz skusi nas na wyprzedaży, kupimy ją, a potem zalega w szafie. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę jej nie potrzebowaliśmy, ale skusiła nas atrakcyjna cena. 

Wyprzedaże

3. Zrobić listę zakupów

Jeśli wybieramy się na wyprzedaże do centrum handlowego najlepiej zrobić listę zakupów. Wpisać na nią trzeba wszystkie rzeczy, których rzeczywiście potrzebujemy by potem odwiedzać tylko te sklepy, w których możemy owe rzeczy kupić. Listę warto sporządzić kierując się priorytetami, czyli najpierw wpisać rzeczy, których potrzebujemy najbardziej i potem w takiej kolejności robić zakupy. Mamy wtedy lepszą kontrolę nad wydatkami. Po każdym zakupie możemy bowiem obliczyć ile pieniędzy możemy jeszcze wydać. To sprawi, że nawet jeśli wydamy zaplanowaną kwotę, a nie kupimy wszystkich rzeczy z naszej listy, nie będziemy żałować, że kupiliśmy coś, czego nie potrzebujemy aż tak bardzo, a umknęło nam coś, bez czego nie możemy się obejść i będziemy musieli wkrótce wydać na to pieniądze. 

4. Unikać manipulacji i oglądania reklam o wyprzedażach

Sklepy robią wszystko by wyprzedaż przyniosła im jak największe zyski. W tym celu stosują różne chwyty marketingowe, które działają często nawet na naszą podświadomość i zachęcają do zakupu. Jeśli się temu poddasz już po tobie. Wyciągną od ciebie ostatnią złotówkę. By nie ulec temu wpływowi konieczne jest unikanie reklam i trzymanie się swojej listy zakupów i swojego budżetu.

Jeśli weźmiesz sobie do serca powyższe punkty i będziesz się tego trzymał, zrobisz doskonałe zakupy na miarę twoich potrzeb i środków na koncie. Warto jednak na wyprzedażach płacić gotówką, a nie kartą. Wiadomo bowiem, że zwykle kiedy płacimy kartą, wydajemy więcej.