Lata doświadczeń w biznesie

Modyfikatory do lamp błyskowych

Modyfikatory do lamp błyskowych

Lampa błyskowa to niezbędnik każdego fotografa, szczególnie w warunkach studyjnych. Sama lampa jednak daje ostre światło, które nie da czasem pożądanego efektu. Regulację natężenia oświetlenia i uzyskanie miękkości światła pomagają uzyskać modyfikatory do lamp błyskowych. 

Istnieją różne rodzaje modyfikatorów, które różnią się kształtem, wielkością i ceną. Wybór odpowiedniego rodzaju modyfikatora zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Przykładem takiego modyfikatora dziennego światła wpuszczanego do pokoju z zewnątrz jest firanka. W przypadku sztucznego światła najbardziej popularnymi modyfikatorami są parasolki i softboxy.

Parasolki

Są to tanie, proste i praktyczne modyfikatory. Ich zaletą jest nie tylko niska cena (już od 11 zł), ale też wygodny transport, przechowywanie, a także samo używanie. Istnieją dwa rodzaje parasolek.

Parasolki dyfuzyjne, montowane przed lampą, są białe lub przezroczyste albo półprzezroczyste. Rozpraszają i zmiękczają światło jeszcze zanim padnie na obiekt, który fotografujemy. Wykorzystuje się je w małych domowych studiach lub w plenerze. 

SoftboxyParasolki odbijające światło z zewnątrz, montowane przed lampą, pokryte są materiałem, który nie przepuszcza światła i je odbija. Sama lampa w tej sytuacji montowana jest tyłem do obiektu fotografowanego. To pozwala skierować na plan światło odbite od wnętrza parasolki. Parasolki odbijające z dodatkową warstwą materiału zmiękczającą światło nazywane są parasolkami typu softbox. 

Softboxy

Dostępne są w różnych rozmiarach, choć generalnie są większe od parasolek. Znakomicie zmiękczają światło, co wykorzystywane jest przy portretach. W fotografii portretowej używa się stripy, okty lub teraboxy różniące się od siebie kształtem i rozmiarem. Rozmiar dobieramy w zależności od wielkości modela, ale im większy wybierzemy i im bliżej modela go ustawimy, tym uzyskamy delikatniejsze rysy i łagodniejsze cienie. 

Beauty dish

To kolejny modyfikator światła, który w przeciwieństwie do softboxów i parasolek, nie rozprasza światła, ale je ukierunkowuje bezpośrednio na fotografowany obiekt. Ten typ modyfikatora jest również lubiany przez portrecistów i fotografów mody. 

To tylko niektóre z dostępnych modyfikatorów światła. Obecnie są już nawet modyfikatory mini pasujące nawet do lamp błyskowych w aparatach cyfrowych.

 

Sprawdź najnowszą ofertę sieci Biedronka Wrocław.