Lata doświadczeń w biznesie

Zakup TV - wielkość ekranu a wielkość pomieszczenia

Zakup TV - wielkość ekranu a wielkość pomieszczenia

Analizując rynek telewizorów nie można nie dostrzec tego, że składają się dziś na niego dziesiątki modeli. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie i to bez względu na to, jakie ma upodobania. Jedną z najważniejszych kwestii, jakie wypada poruszyć, jest zatem wielkość telewizora. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które należy wziąć sobie do serca decydując się na konkretne rozwiązanie.

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Jeszcze zanim wybierzemy się do sklepu, w którym sprzedawane są telewizory, powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak duże jest pomieszczenie, w którym ma stanąć interesujący nas model. Wskazane jest również uwzględnienie odległości, jaką będzie miał on do pokonania od kanapy lub fotela. Każdy przypadek jest nieco inny, w każdym jednak pierwszym krokiem powinno być zmierzenie odległości od miejsca, w którym zamierzamy oglądać filmy i programy, do miejsca, w którym stanąć ma ekran.

Jak dobrać telewizor

W tym kontekście bardzo duże znaczenie ma rozdzielczość ekranu. Jeśli decydujemy się na rozdzielczość Full HD, znakomicie sprawdza się przeliczenie wynoszące 4,2 centymetra na cal. Jeśli zaś mamy do czynienia z ekranami UHD 4K najczęściej proponowany przelicznik wynosi 2,1 centymetra na cal. Co do zasady, im wyższa jest rozdzielczość ekranu, tym bliżej nas powinien stać telewizor (jeśli przekątna jest ta sama).

Rusza Kino Letnie zorganizowane przez sieć Carrefour. Światowe produkcje będą do obejrzenia na parkingach przed wieloma sklepami. Nie możesz tego przegapić! 

Dlaczego to takie ważne?

Optymalna odległość wpływa przede wszystkim na komfort oglądania. Pozwala jednak również na cieszenie się wszystkimi możliwościami, jakie otwiera przed nami dany sprzęt. Jest to szczególnie dobrze widoczne w telewizorach 4K UHD. Co do zasady, jeśli znajdujemy się zbyt daleko, nie jesteśmy w stanie dostrzec różnicy, jaka dzieli UHD i Full HD. Oczywiście, choć czynnik ten jest ważny, warto pamiętać o tym, że nie jest jedynym, jaki bierze się pod uwagę. Istotne jest też to, jakie technologie odświeżania obrazu zostały zastosowane, a także wiele innych aspektów. Dobrze liczyć się więc i z tym, że decydując się na budżetowy telewizor 4K UHD, wcale nie musimy cieszyć się jakością lepszą niż w droższym, a tym samym – wyposażonym w lepsze funkcje odbiorniku Full HD.