Lata doświadczeń w biznesie

Poziomica i jej zastosowanie

Poziomica i jej zastosowanie

Poziomica to narzędzie znakomicie sprawdzające się choćby wtedy, gdy chcemy wiedzieć, czy półka na książki jest równo zawieszona. Warto jednak pamiętać, że posiada także szereg innych wartych uwagi zastosowań.

Poziomica tradycyjna

Poziomica jest przyrządem pomiarowym, którego budowa może przywodzić na myśl dość grubą linijkę. Jej znakiem rozpoznawczym jest libella rurkowa, a więc umieszczona w środkowej części narzędzia ampułka z kolorową cieczą i pęcherzykiem powietrza. To właśnie dzięki temu możliwe staje się wyznaczenie poziomu. W swoim tradycyjnym wydaniu poziomica może być wykorzystywana jedynie na jednej płaszczyźnie. Dokładność pokazywanych wyników wynosi około 0,5 mm na metr. Im poziomica jest dłuższa, tym jest również bardziej dokładna. Jest to narzędzie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, którego nie jest w stanie uszkodzić nawet upadek ze sporej wysokości. Nie jest też rozwiązaniem drogim, a najprostszy model nie powinien kosztować nas więcej niż 30 złotych.

Poziomica tradycyjna

Poziomica laserowa

Jeśli potrzebujemy zdecydowanie bardziej nowoczesnego rozwiązania, z pewnością zainteresuje nas poziomica laserowa, która jest zresztą również propozycją bardziej praktyczną. Jej największym atutem jest to, że, nawet w podstawowej wersji, nie wymaga dostępu do powierzchni wymagającej wypoziomowania. Pomiary mogą być dokonywane z odległości przynajmniej kilku metrów, bywa zaś, że może być ona znacznie większa. Dodatkowo, jeśli zainteresujemy się poziomicą z laserem krzyżowym, będziemy mogli wyznaczyć poziom kilku płaszczyzn w tym samym czasie. Niestety, pewnym ograniczeniem może okazać się cena. Mamy do czynienia z rozwiązaniami znacznie droższymi niż klasyczne poziomice z cenami zaczynającymi się od 150 złotych.

Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?

Większość zadań, jakie czekają na nas w domu, z powodzeniem może być wykonana z wykorzystaniem klasycznej poziomicy z libellą. Takie rozwiązanie kusi też swoją przystępną ceną i wytrzymałością. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na wygodzie, a wyższa cena nie jest dla nas problemem, zdecydowanie lepszą opcją okaże się poziomica laserowa.